Aktualności
Detektyw po wykonaniu swojej pracy, tj. usługi detektywistycznej, powinien sporządzić sprawozdanie z wykonanych czynności detektywistycznych, potocznie nazywane również raportem. Sprawozdanie powinno być bezstronne, opisywać tylko suche, rzeczowe fakty, które detektyw podczas swojej pracy ujawnił. Fakty te powinny być potwierdzone materiałem dowodowym w postaci dokumentacji fotograficznej, nagrań wideo itp.
Oczywiście! Detektyw ma wręcz obowiązek takie sprawozdanie wykonać i przekazać za potwierdzeniem odbioru klientowi. Obowiązek ten na detektywie określa Ustawa o usługach detektywistycznych. Jednak w chwili obecnej, tak jak w każdej branży, znajdują się nieuczciwi detektywi lub po prostu cwaniacy, którzy mówią klientowi, że „sprawozdanie dostarczę na wniosek sądu”, „sprawozdania nie trzeba pisać, wystarczą tylko zdjęcia”, „sprawozdanie jest nie potrzebne”.
Sprawozdanie jest dowodem pracy detektywa, tj. czy był on faktycznie w danym miejscu i czy wykonywał swoją pracę. Nasze biuro detektywistyczne zawsze wykonuje zdjęcia i nagrania wideo jako dowód pracy w terenie, niezależnie od sytuacji, czy przedmiot zlecenia się potwierdził, czy nie. Nieuczciwy detektyw mówi, że był na miejscu i zdjęć nie robił, bo nic się nie działo. Jest to moim zdaniem niedopuszczalne, gdyż klient ma prawo wiedzieć, czy faktycznie ta usługa została wykonana, a sam na miejscu nie może się pojawić i sprawdzać, czy detektyw jest i faktycznie pracuje tak, jak obiecał.
Sprawozdanie detektywistyczne jest dowodem, a zarazem wyznacznikiem jakości prowadzonej usługi detektywistycznej.
Artykuł 23b. Ustawy o usługach detektywistycznych określa, że detektyw ma obowiązek sporządzić końcowe pisemne sprawozdanie oraz wskazuje, co powinno w szczególności zawierać.
1. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie usług detektywistycznych ma obowiązek sporządzić końcowe pisemne sprawozdanie z wykonanych czynności, o których mowa w art. 2 pojęcie usług detektywistycznych, ust. 1, zawierające w szczególności:
1) datę zawarcia umowy;
2) opis przedmiotu umowy;
3) określenie zakresu i przebiegu przeprowadzonych czynności;
4) opis stanu faktycznego;
5) datę zakończenia czynności w sprawie.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, wraz z materiałami dokumentującymi opis stanu faktycznego przekazuje się zleceniodawcy.
Opisując w skrócie na przykładzie zlecenia zbierania materiału dowodowego do sprawy rozwodowej.
Każde sprawozdanie na samym początku powinno zawierać podstawowe informacje, tj. kiedy i z kim została zawarta umowa, opis przedmiotu umowy, kogo dotyczy – dane figuranta, tj. osoby, którą obserwujemy.
Następnie opisany każdy dzień pracy detektywa, tj. detektyw pojawia się na miejscu, wpisuje w sprawozdaniu o której godzinie i gdzie rozpoczął obserwację (dokładny opis miejsca, np. miejsce pracy, nazwa i adres), oraz dokumentacja fotograficzna tego miejsca dla faktycznego potwierdzenia.
Gdy detektyw przemieszcza się za osobą, którą obserwuje, w podobny sposób to dokumentuje i opisuje w sprawozdaniu.
Gdy detektyw ujawnia fakty go interesujące w danej sprawie, wykonuje dokumentację fotograficzną lub wideo i opisuje w sprawozdaniu, co się wydarzyło, lecz podaje tylko rzeczowe fakty. Detektyw nie ocenia w opisie danego zdarzenia, pozostawia to dla oceny sądu. Błędem popełnianym najczęściej przez początkującego detektywa jest szerokie opisywanie ze szczegółami co widział i poddanie tego faktu swojej indywidualnej ocenie. Widziałem również raporty napisane jak miłosna książka, jest to nie dopuszczalne. Sprawozdanie ma charakter dowodowy, a według naszego polskiego prawa jest tzw. domniemanie niewinności, a organem oceniającym jest sąd. Klienci często sami naciskają detektywa, by tak sprawozdanie opisał i cieszą się, że mają już wygraną w garści. Jednak tego typu materiał dowodowy jest źle oceniany w oczach sądu. Klientowi powinno zależeć, by sąd ocenił detektywa jako profesjonalistę, a jego dowody uznał za rzeczowe i wartościowe dla sprawy.
Należy też dodać, że wszystkie fakty opisane w sprawozdaniu powinny mieć podparcie dowodowe w postaci np. dokumentacji fotograficznej.
Wpisanie chociażby jednego nieprawdziwego stwierdzenia można podważyć przed sądem i uznać, że sprawozdanie jako nie wiarygodne.
W ustawie o usługach detektywistycznych ustawodawca nie zaznaczył, że detektyw powinien się podpisać, by materiał ten miał charakter dowodowy. Profesjonalni detektywi w sprawozdaniach podpisują również wszystkie strony, by uniknąć chęci podrobienia danej strony raportu.
Detektywi przekonują swoich klientów, że ich sprawozdanie jest niepodważalnym dowodem w sądzie. Materiał dowodowy sporządzony przez detektywa jest to dowód z dokumentu prywatnego. Sąd ocenia każde sprawozdanie indywidualnie i decyduje o wiarygodności i przydatności w danej sprawie.
Zgodnie z orzeczeniem SN z 30 czerwca 2004 r. IV CK 474/03
„dowód z dokumentu prywatnego jest samodzielnym środkiem dowodowym, którego moc Sąd ocenia według zasad określonych w art. 233 § 1 k.p.c.”.
Wybierajmy sprawdzonych detektywów – sprawdź moją historię detektyw Rafał Gerke członek zarządu