Aktualności

Lokalizator GPS – sposób działania, prawo a legalne zastosowanie w praktyce.

Lokalizator GPS Toruń, Bydgoszcz, Włocławek.

Lokalizacja GPS zrewolucjonizowała życie w wielu dziedzinach.

Początkowo był to systemu wojskowy, lecz obecnie jest powszechnie wykorzystywany na wiele sposobów . Lokalizację GPS mamy zastosowaną w urządzeniach codziennego użytku takich jak telefony, zegarki, komputery, laptopy, samochody itp. Liczba zastosowań lokalizacji GPS cały czas rośnie i codziennie pojawiają się nowe sposoby jej wykorzystania.

Jednak w aspekcie pracy detektywa i jego klientów najbardziej popularne jest urządzenie posiadające własne zasilanie z możliwością montażu w różnych miejscach. Ofert sprzedaży takich urządzeń na naszym rynku jest mnóstwo. Czasami lokalizatory GPS nie różnią się znacznie wyglądem a ich cena może się wahać od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. Najczęściej na cenę urządzenia wpływa wielkość baterii ale nie tylko. W tej części artykułu wyjaśnimy podstawowe różnice i sposoby użytkowania.

Sposób działania lokalizatora GPS.

TRYB SMS.

Jest to podstawowy tryb działania urządzenia typu lokalizator GPS. Jest to najprostsza forma komunikacji z urządzeniem dlatego tego typu lokalizatory są najtańsze z oferowanych na rynku. Po zakupie urządzenia gdy naładujemy lokalizator wystarczy umieścić w nim kartę SIM bez zabezpieczenia PIN i zadzwonić na numer tej karty. Po wybraniu numeru umieszczonej w lokalizatorze karty i kilku sygnałach połączenie zostanie przerwane a my otrzymamy SMS-a informującego Nas o jego położeniu. We wiadomości sms zawarty będzie również aktywny link do mapy Google, który po kliknięciu naszym telefonie typu smartfon otworzy ją i wskaże miejsce położenia lokalizatora. Najczęściej na pierwszy rzut oka wydaje nam się to wystarczające, lecz w tym wypadku nie mamy kompletnej wiedzy o faktycznym położeniu lokalizatora. Gdy urządzenie przemieszcza się w różne miejsca możemy ustalić mylną lokalizację np. gdy obserwowany obiekt w czasie gdy z nim się kontaktujemy przemieścił się do sklepu to mamy lokalizację sklepu nie miejsca w którym przebywa, gdy jedzie jakąś trasą mamy poszczególne miejscowości które nic nam nie mówią tylko kierunek w którym się przemieszczał. W tym wypadku jak chcemy znać całą trasę przemieszczania się to musimy praktycznie co kilka minut kontaktować się z lokalizatorem.

TRYB GPRS

Jest to tryb przez nas polecany, jednak do poprawnego działania wymaga odpowiedniej konfiguracji urządzenia. Użycie lokalizatora w tym trybie wymaga znalezienia odpowiedniego serwera (które są płatna bądź bezpłatne) i zapisania go w pamięci lokalizatora. Dodatkowo do poprawnego działania trzeba wysłać szereg komend typu odpowiedni APN, częstotliwość lokalizacji i oczywiście włączyć wspomniany tryb GPRS. Po poprawnym zapisaniu wszystkich parametrów urządzenie połączy się z serwerem i zacznie przesyłać informacje o swoim położeniu. Każdy serwer wymaga również podania szeregu informacji, które w odpowiedni sposób rozpoznają lokalizator i zaczną prawidłowo podawać położenie lokalizatora na mapie. Jak sami widzimy nie jest to takie intuicyjne i proste, dlatego własną konfigurację polecamy tylko osobom posiadającym doświadczenie lub łatwość obchodzenia się ze skomplikowaną elektroniką 🙂

Serwery różnią się od siebie wyglądem, funkcjonalnością i niezawodnością lecz nie będziemy w tym miejscu opisywać dokładnie ich działania. Z pewnością przy dobrych serwerach obsługa jest prosta i intuicyjna. Podstawowe funkcje serwera to wskazywanie aktualnego położenia jak również często umożliwiają odczyt historii przejazdów, postojów czy wcześniej zadanych alarmów. Profesjonalne serwery mają również możliwość obsługi lokalizatora poprzez urządzenia mobilne z oprogramowaniem Android czy też iOS. Polecamy korzystanie z tego trybu każdemu klientowi a w szczególności tym, którym zależy na posiadaniu do odczytu historii lokalizacji i śledzeniu urządzenia na żywo. Mimo że zakupimy lokalizator ze wskazanym, lecz nie skonfigurowanym serwerem oraz dokładną instrukcją obsługi co nie wymaga specjalistycznej wiedzy zalecamy, aby jego konfigurację przeprowadzała osoba doświadczona. Jeśli nie klient nie przeprowadzał wcześniej takiej konfiguracji zawsze polecamy zakup już zaprogramowanego gotowego do użycia lokalizatora.

Lokalizator GPS – prawo a legalne zastosowanie w praktyce.

Na początku wspomnimy fakt że urządzenie typu lokalizator GPS do chwili obecnej budzi wiele kontrowersji wokół dopuszczalności używania monitoringu GPS. Wiadomo że nie w każdym przypadku korzystanie z tego typu urządzeń będzie legalne. Detektywi walczą o prawo do stosowania lokalizatorów celem przeprowadzenia zlecenia. Często użycie tych urządzeń może budzić kontrowersje osoby co do której zostało użyte, lecz najczęściej osoba ta nie jest bez winy i użycie jest słuszne. Na chwilę obecną prawo stanowi że instalacja lokalizatora GPS w samochodzie lub telefonie będącym własnością osoby trzeciej w celu jej inwigilacji i obserwacji narusza prawo tej osoby do prywatności.

Istnieje jednak wiele przypadków w których można zastosować urządzenia lokalizacyjne nie narażając się na odpowiedzialność karną. Po spełnieniu odpowiednich warunków możemy śmiało stosować lokalizację GPS

  •  jako pracodawcy tj. obserwować położenie swoich pracowników, sprawdzać gdzie się znajdują, oceniać ich sposób pracy oraz sposobu przemieszczania się (np. odpowiednia prędkość)
  • jako osoby prywatne możemy zabezpieczać w ten sposób swój majątek typu samochody, rowery, łodzie, klucze, portfele itp
  • możemy również obserwować naszych najbliższych tj dzieci, osoby ubezwłasnowolnione, bądź osoby chore w celu udzielenia im pomocy
  • oczywiście często też lokalizujemy zgodnie z prawem psy lub koty

Zapraszamy do lektury innych artykułów na naszym Blogu.

Sprawdzam! Co warto wiedzieć o detektywie?

7 najczęstszych błędów przy wyborze detektywa

Zapraszamy również na naszego Fanpage na Facebooku

Zobacz również

Card image cap

Opinie o Detektyw Toruń Bydgoszcz Włocławek

Czytaj dalejlupa